Nemoc dítěte jako kreativní řešení
Je Vaše dítě často nemocné? Trápí Vaše dítě dlouhodobá nebo opakující se nemoc a běžné léky moc nezabírají? Řešíte až příliš časté úrazy dítěte?
Psychosomatická medicína poukazuje na to, jak a proč se tělo dává k dispozici pro řešení konfliktní (neřešitelné) situace. Je velice důležité porozumět významu nemoci či zranění, nejen v souvislosti s dítětem samotným, ale v kontextu celé rodiny a blízkého okolí (velice často i školního kolektivu). Někdy stačí přibrzdit intenzivní nápor vjemů či aktivit a podpořit odpočinek, řád a klid. Někdy je potřeba dosytit dítě láskou a péčí, to když je nemoc „voláním po zájmu a pozornosti." Pro rodiče a pečující osoby je nutné odpovědět si na otázky: Jaký význam má daný symptom pro dítě? Jaké změny v jeho situaci/v rodině nastanou, když dítě onemocní? Kdo a jakým způsobem se mu pak věnuje? Co bylo zlomovým bodem v léčbě nemoci a pomohlo dítěti se uzdravit? Na nemoc je v tomto pojetí nutné pohlížet jako na kreativní odpověď organismu dítěte v situaci, kdy se mu ji nedaří ji zvládnout, vyřešit. I malá změna v rodinných vazbách může přispět k tomu, že se dítě stabilizuje a sáhne po méně „volajících a akutních" prostředcích (jakými je děsivá nemoc), aby dosáhlo svého cíle.
Nejúčinnější formou léčby není zaměření pouze na pacienta, ale možnost pracovat s celým „systémem". Systémem se rozumí jak úzká rodina, tak i celý vztahový svět, ve kterém se dítě nachází. Prvním cílem je najít mechanismus, který je nemocí měněn, tj. který díky nemoci nefunguje jako do té doby. Dalším krokem je upravit daný vztahový svět dítěte tak, aby byl pro všechny zúčastněné v rovnováze.
Chcete se poradit? Objednejte se telefonicky ZDE nebo napište ZDE.